نماد مجلس نمایندگان کشور پرتغال
معرفی کشور پرتغال

جمهوری پرتغال یکی از کشورهای اروپایی است که بیشتر ایرانی‌ها آن را به خاطر سابقه دیرینی که در دریانوردی و کشف سرزمین‌های جدید دارد می‌شناسند .
این کشور از غرب با اقیانوس اطلس و از شرق و شمال با کشور اسپانیا هم‌مرز است . این کشور همچنین مالکیت تعدادی جزیره در اقیانوس اطلس را دارد .
تاریخ این کشور بسیار غنی است و در حقیقت ایجاد سرزمین کنونی پرتغال به دوران پیش از تاریخ برمی‌گردد . در قرن 15 میلادی این کشور امپراتوری جهانی را ایجاد کرده بود که بخش‌هایی از آفریقا ، آسیا و آمریکای جنوبی را در بر می‌گرفت .
پرتغال کشوری توسعه‌یافته است که بر اساس آمارهای جهانی یکی از بهترین کشورها برای زندگی است زیرا کیفیت زندگی در آن بالاست . این کشور عضو اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد است و از بنیانگذاران پیمان آتلانتیک شمالی .
آب و هوای این کشور تحت تاثیر دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس است . میانگین دمای هوای سالانه آن در بخش شمالی 13 درجه و در بخش جنوبی 18 درجه سانتیگراد است .
سردترین بخش آن در شمال کشور واقع شده که در زمستان‌ها دمای هوا ممکن است به 15 درجه زیر صفر هم برسد و گرمترین بخش آن در جنوب کشور قرار دارد که تابستان‌هایی با دمای 45 درجه سانتیگراد را هم به خود دیده است .
سیاست در پرتغال
چهار بخش اساسی در سیاست‌گذاری جمهوری پرتغال شامل رئیس‌جمهور ، مجلس ملی ، دولت و دادگاه است . در این کشور همانند ایران بخش‌های قانون‌گذاری ، دولت و دادگاه مستقل از هم هستند .
رئیس‌جمهور که برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شود قدرت نظارتی دارد و نه اجرایی . رئیس دولت نخست‌وزیر است . اوست که کابینه را انتخاب می‌کند .
نمایندگان مجلس ملی پرتغال 230 نفر هستند که برای دوره چهار ساله انتخاب می‌شوند .
اقتصاد در پرتغال
اقتصاد پرتغال پس از پیوستن به اتحادیه اروپا در سال 1986 میلادی به سمت خدماتی شدن پیش رفته است . در دو دهه گذشته دولتمردان این کشور تلاش زیادی را برای خصوصی‌سازی در این کشور آغاز کردند که نتیجه هم داده است .
تولید ناخالص داخلی این‌ کشور در سال 2006 میلادی یک میلیارد و 210 میلیون دلار بود که هشت درصد آن در بخش کشاورزی ، 8/25 درصد در بخش صنعت و 2/66 درصد در بخش خدمات تولید شده است .
5/59 میلیون نفر نیروی کار دارد و نرخ بیکاری در آن 6/7 درصد است . نرخ تورم پرتغال 1/3 درصد است .
محصولات صادراتی آن شامل پوشاک و کفش ، ماشین آلات ، مواد شیمیایی و کاغذ است که به کشورهای اسپانیا (5/26درصد) ، آلمان (9/12 درصد) ، فرانسه (12 درصد) ، انگلستان (7/6درصد) و آمریکا (1/6 درصد) می‌رود .
محصولات وارداتی آن شامل تجهیزات حمل ‌و ‌نقل ، مواد شیمیایی ، محصولات پتروشیمی ، منسوجات و محصولات کشاورزی است که از کشورهای اسپانیا (29 درصد) ، آلمان (1/13درصد) ، فرانسه (1/8 درصد) ، ایتالیا (6/5 درصد) و هلند (4/4درصد) وارد می‌شود .
مردم پرتغال
بر اساس آمارهای سال 2007 میلادی جمعیت این کشور 10 میلیون و 642 هزار و 836 نفر است که میانگین سنی آنها 38.8 سال است . امید به زندگی در پرتغال برای مردان 6/74 سال و برای زنان 36/81 سال است .
در حدود 4/0درصد از مردم این کشور در سال 2001 میلادی به ویروس HIV مبتلا بودند که جمعیتی در حدود 22 هزار نفر را شامل می‌شد .
هر چند در این کشور دین رسمی تعیین نشده است اما 5/84 درصد از مردم آن کاتولیک و پیرو کلیسای رم هستند . زبان رسمی آن پرتغالی است .
ارتباطات در پرتغال
چهار میلیون و 231 خط تلفن ثابت در این کشور وجود دارد و 12 میلیون و 226 خط تلفن همراه . سیستم مخابراتی این کشور به دلیل استفاده از پهنای باند و سرعت بالا جزو سیستم‌های پیشرفته در دنیا محسوب می‌شود .
بیش از 300 رادیو در این کشور وجود دارد که بسیاری از آنها به صورت منطقه‌ای و محلی برنامه پخش می‌کنند .
836 هزار و 616 میزبان اینترنتی در این کشور وجود دارد و 3 میلیون و 213 هزار نفر کاربر اینترنت هستند .

پرتغال در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : لیسبون

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -

فرم ارزیابی رایگان