نماد مجلس نمایندگان کشور ترکمنستان
معرفی کشور ترکمنستان

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است . نام این کشور از زبان فارسی گرفته شده که به معنی سرزمین ترکمن‌هاست .
پایتخت این کشور عشق‌آباد است و این کشور تا سال 1991 این کشور بخشی از اتحاد جماهیر شوروی بود .
ترکمنستان از جنوب با افغانستان ، از جنوب غربی با ایران ، از شمال شرقی با ازبکستان ، از شمال غربی با قزاقستان و از غرب با دریای خزر هم‌مرز است .
87 درصد از جمعیت این کشور مسلمان هستند . بر اساس آمارهای بین‌المللی ترکمنستان پنجمین کشور جهان از نظر سرعت رشد تولید ناخالص ملی است . همچنین این کشور از نظر مواد معدنی غنی است .
در ترکمنستان تنها یک حزب وجود دارد که رئیس آن و رئیس‌جمهور مادام‌العمر ترکمنستان ، تا 21 دسامبر سال 2006 میلادی صفرمراد نیازاف بود . پس از مرگ او در سال 2007 در این کشور انتخابات برگزار شد . قربان‌قلی بردی ‌محمداف با 89 درصد آرا در انتخابات پیروز شد و در 14 فوریه سال 2007 سوگند یاد کرد .
ترکمنستان پنج استان با نام‌های آخال ، بالکان ، داش‌حوض ، لباب و مرو . وسیع‌ترین استان آن استان بالکان است و پرجمعیت‌ترین استان ، مرو . شهرهای مهم این کشور عشق‌آباد ، ترکمن‌باشی و داش‌حوض است .
جمعیت ترکمنستان بر اساس آمارهای سال 2007 میلادی پنج میلیون و 97 هزار و 28 نفر است . میانگین سنی زنان 3/22 و مردان 7/21 سال است .
مساحت ترکمنستان 488 هزار و 100 کیلومتر مربع است و از نظر وسعت پنجاه و دومین کشور جهان است . مرز آبی این کشور با دریای خزر یک هزار و 768 کیلومتر است .
85 درصد مردم این کشور ترکمن ، پنج درصد ازبک ، چهار درصد روس و شش درصد هم باقی قوم‌ها هستند . 98.8 درصد از مردم آن باسوادند .
مهمترین محصول ترکمنستان کتان است که بیش از نیمی از زمین‌های کشاورزی این کشور را در بر می‌گیرد و از نظر تولید کتان دهمین کشور جهان است . البته کاهش محصول در سال‌های اخیر سبب کاهش 50 درصدی صادرات کتان از این کشور شده است .
ترکمنستان پنجمین کشور جهان از نظر منایع گاز طبیعی است . دولتمردان این کشور تلاش دارند با استفاده از منابع غنی گازی و کتان این کشور وضعیت اقتصادی آن را بهبود بخشند .
در سال 2004 میلادی نرخ بیکاری در این کشور 60 درصد بود . علت اصلی فقر و بیکاری در این کشور بسته شدن راه‌های اصلی صدور گاز طبیعی در فاصله سال‌های 1998 تا 2004 بود . البته در این سال‌ها تولید ناخالص ملی این کشور افزایش یافت زیرا قیمت جهانی گاز بالا رفت .
در سال 2006 دولت ترکمنستان قیمت فروش گاز طبیعی به عمده‌ترین خریدارش ، روسیه را از 66 دلار برای هر هزار مترمکعب به 100 دلار افزایش داد .
58 درصد مردم این سرزمین زیر خط فقر هستند . درآمد سالانه دولت این کشور 803/1میلیارد دلار است . این کشور علاوه بر گاز طبیعی نفت هم دارد و روزانه 213 هزار و 700 بشکه نفت تولید می‌کند که 95 هزار بشکه آن در خود این کشور مصرف و بقیه صادر می‌شود .
بر اساس آمارهای سال 2001 میلادی ترکمنستان 4/2 تا پنج میلیارد دلار بدهی جهانی دارد .
64 هزار و 800 کاربر اینترنت در این کشور وجود دارد . چهار کانال تلویزیونی در این کشور برنامه پخش می‌کنند که همه آنها دولتی هستند .

ترکمنستان در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : عشق‌آباد

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -

فرم ارزیابی رایگان